Internet law concept with 3d rendering ai robot with gavel judge

"המהפכה המשפטית" של עולם ה-Legal Operations

עו״ד זהר פישר

עו״ד זהר פישר

מייסד ויו״ר

תחום ה- Legal Operations, או בקיצור Legal Ops (ובתרגום מאוד חופשי – "תפעול משפטי") הוא שם כולל לכלים, פעילויות ותהליכים עסקיים שנועדו לסייע למחלקות המשפטיות הפנימיות בחברות ובגופים שונים, ולעוסקים בתחום המשפט בכלל. למעשה, מטרת תחום ה- Legal Ops היא לתמוך בהם באמצעות תכנון אסטרטגי וכלכלי, טכנולוגיות וניהול פרויקטים, במטרה להביא לחסכון בזמן וכסף בניהול העבודה המשפטית השוטפת.

במשך שנים מחלקות משפטיות ומשרדי עורכי דין חיפשו דרכים לייעל את העבודה – להקטין עלויות ולצמצם את ההתעסקות המנהלית, כך שהם יוכלו להשקיע את מיטב זמנם ולהתמקד בליבת העבודה המשפטית. באופן זה, עורכי הדין יוכלו להפיק את המירב עבורם ועבור לקוחותיהם.

ככל שחלף הזמן, גדלה ההבנה שהערך שצוותי ה- Legal Ops יכולים לספק הוא גבוה – גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה טכנולוגית ומנהלתית. לאור הבנה זו, הצטרפו אל משרדי עורכי הדין הגדולים – שהיו הראשונים להשתמש בצוותי ליגל אופס – גם חברות שונות ומשרדי בוטיק. כך, כיום, כמעט בכל משרד עו"ד ומחלקה משפטית משמעותית מעבר לים – ניתן למצוא שימוש ב- Legal Ops בדרכים שונות ומגוונות.

בין האסטרטגיות השונות ניתן לראות לדוגמה כיצד משרדי עו"ד רבים עברו מניהול ותיוג ידני של מסמכים לניהול הליכים באמצעות מערכות משפטיות פנימיות חכמות, אשר באמצעותן ניתן לסווג ולאתר בקלות מסמכים שונים בהתאם למילים, נושא, סיווג ותאריכים. לצד היכולת לסרוק מסמכים ולאתר מילים, קיימים גם כלים מגוונים שמסייעים בהכנת המסמכים עצמם. מערכות אלו הפכו לכלי עזר יום-יומי, משום שהן יעילות, מאורגנות ומצמצמות זמן עבודה.

משבר הקורונה בתור 'מקפצה' לתחום הליגל אופס

למרות שתחום ה- Legal Ops ממשיך להתפתח כבר ב- 2 העשורים האחרונים, ניתן לומר שדווקא משבר הקורונה הביא עימו את אותה 'קפיצת מדרגה' – והפכה את תחום הליגל אופריישנס (Legal Operations) לחלק (כמעט) בלתי נפרד מחיינו. מחד, בתי המשפט המשיכו בעבודתם, בהתאם להנחיות, אך מאידך, הסגרים והבידודים שנכפו על עורכי הדין השפיעו גם הם על ההליכים המשפטיים. עורכי הדין היו צריכים להמשיך בניהול תיקים, שיתופי פעולה, ולתקשר עם לקוחות ועמיתים מבתיהם, כאשר דיונים עברו למרחב האינטרנטי וכך גם ההתנהלות המשפטית כולה. המשרדים והחברות לא היו ערוכים לכך, והם נאלצו להתמודד עם המצב המשתנה, ולמצוא פתרונות מיידים ויצירתיים, כדי להתאים את עצמם למציאות הדינאמית החדשה, ולעזוב את סביבות העבודה המסורתיות ולאמץ מודלים ופתרונות טכנולוגיים שיאפשרו את העבודה מרחוק.

בשלב זה, תחום ה- Legal Ops ש- 'ניצנים' ממנו נראו כבר בשוק הפך לתחום פעולה מבוקש, משום שסיפק פתרונות שאפשרו את המשך הפעילות המשפטית לצד הקורונה, ובין היתר, פתרונות טכנולוגיים חדשניים לניהול חוזים, הליכים משפטיים ומחקר משפטי, המאפשרים תהליכי עבודה יעילים. בנוסף, פתרונות משולבי ליגל אופס מינפו פלטפורמות לשיחות ועידה בווידאו, וסיפקו כלים להעברת הודעות מיידיות ותוכנות ניהול פרויקטים וירטואליים, שאפשרו את המשך שיתופי הפעולה בין צוותים מרוחקים.

לצד השינוי בהתנהלות המשפטית, העבודה מרחוק הציפה סיכוני אבטחת מידע חדשים שדרשו פעולות ליישום אמצעי אבטחה חזקים להגנה על נתונים רגישים. ניהול מסמכים דיגיטליים וחתימות אלקטרוניות הפכו חיוניים לשמירת המידע המשפטי. יתרה מכך, הטרנספורמציה הדיגיטלית המהירה דרשה שיפור מיומנויות ורכישת מיומנויות חדשות של העוסקים בתחום המשפטי, על מנת שיוכלו להשתמש ביעילות בכלים וטכנולוגיות חדשות.

כך, דווקא בתקופת מגפת הקורונה, שנחשבה לתקופה קשה עבור רבים, פעילות הליגל אופריישנס זכתה להכרה ברחבי העולם כדיסציפלינה חיונית בתעשייה המשפטית, כאשר העצמת השימוש בטכנולוגיות וכלים של Legal Ops התרחשו בכל העולם.

בשוק המשפטי בארצות הברית – שהיה עוד קודם לכן בחזית תחום הליגל אופס (בין היתר באמצעות ארגונים מקצועיים העוסקים בתחום – לדוגמת CLOC) – התחום הוביל לשינוי משמעותי כאשר חברות שונות הפכו את השימוש בבינה המלאכותית לכלי שימושי בכל תחומי החיים, ובתחום המשפטי בפרט. בעקבותיה, ברחבי העולם נעשה שימוש בכלים אלו, שהופכים את העבודה המשפטית ליעילה יותר.

סוף דבר? משבר הקורונה שימש כזרז עבור תחום ה- Legal Operations וסייע להכניס אנשי מקצוע ופרויקטים בתחום זה לצד נטישה של פרקטיקות מסורתיות בתחום ואימוץ טכנולוגיות מתקדמות. כיום, בתקופה שלאחר המשבר, התרומה של תחום ה- Legal Ops לסקטור המשפטי – הן במשרדי עו"ד והן במחלקות משפטיות פנימיות – רק ממשיכה לגדול. האמת? עוד מעט יהיה קשה לדמיין את העבודה המשפטית בלעדיה.

מתעניינים בתחום ורוצים לדעת עוד? מוזמנים לעמוד איתנו בקשר: info@lawflex.com

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email