תמונות רקע אתר רובוס outsourcing 2

מיקור חוץ של עבודה משפטית – התפריט לחסכון במשאבים במשרדי עו"ד

מיקור חוץ של עבודה משפטית או באנגלית Legal  Process Outsourcing (LPO) הינו מודל משפטי ובמסגרתו יועצים משפטיים בחברות ומשרדי עורכי דין מאצילים  חלק מהעיסוק המשפטי לחברות ייעודיות העוסקות בתחום. מיקור חוץ בפשטות הנו שימוש בגורמים חיצוניים לארגון או לחברה, כדי שהעסק ימשיך להתנהל באופן הרווחי והאיכותי ביותר.

התעשייה המשפטית חווה גידול מואץ בשימוש במודל ה LPO שכן משרדי עורכי דין ומחלקות משפטיות בחברות מחפשים להוזיל עלויות, להיות גמישים יותר עבור הלקוחות, ולהרחיב את יכולותיהם המשפטיות.

משרדי עורכי דין קטנים או בוטיקים למשל, יכולים למצוא עצמם בתוך תיק גדול השואב כוח אדם אדיר במשרד, כאשר אין צפי ודאי לסיומו. מה קורה ללקוחות האחרים של אותו המשרד? מיקור חוץ מאפשר גמישות וחסכון עלויות בהוספת ספק/ים עצמאי/ים איכותי/ים, ומייתר את הצורך בהעסקת עובדים נוספים ופיטורם תוך זמן קצר.

ישנם שני סוגים עיקריים של LPO – המודל המסורתי, לפיו מואצלת עבודה משפטית אל עורכי דין או משפטנים (פרליגלים – Paralegals) הנמצאים באותה המדינה. הלקוחות דורשים ממשרדי עורכי הדין שירות משפטי איכותי ומגוון במחיר נמוך יותר. לאור זאת, כדאי למשרד לבחון האם האצלת העבודה אל עורך דין או משפטן עצמאי, תהא עבורו זולה יותר ותאפשר לו להוזיל עלויות עבור הלקוח. כך, המשרד יכול להמשיך לשמור על המותג שלו, תוך הגדלת בסיס הלקוחות. 

המודל הנוסף הנו האצלת עבודה משפטית אל עורכי דין או משפטנים המצויים במדינה אחרת – הקרוי גם Off Shore Outsourcing. מודל זה נוכח לרוב כאשר מדובר בפרויקטים או תיקים גדולים, בשפה האנגלית, כשהפעולה הנדרשת מעורכי הדין או המשפטנים הנה מעבר על מסת מסמכים גדולה לאיתור מילים או דפוסים מסוימים. אלו בדרך כלל השלבים הראשונים בתיקי מיזוג, שירותי ניתוח ציות לרגולציה (Compliance), סיוע בליטיגציה ובדיקות נאותות (Due diligence) רחבות היקף.

למשל, שעת עבודתו של עורך דין או משפטן באנגליה יקרה משעת עבודה של עורך דין או משפטן ישראלי מקבילים. כך, כאשר משרד עורכי דין בריטי גדול מקבל פרויקט אשר במסגרתו נדרש לעבור על כמות מסמכים רחבת היקף במטרה לצמצם את החומר המשפטי או לאתר נושאים ספציפיים, הוא יכול לשקלל עלויות ולשקול האם כדאי לו להרכיב צוות עורכי דין או משפטנים לטובת המעבר על מסמכי הפרויקט במדינות בהן העלות נמוכה יותר – לדוגמה ישראל.

חסכון בעלויות

היתרון הראשון וכנראה המרכזי ביותר במיקור חוץ של שירותים משפטיים הוא חיסכון בעלויות. במודל המסורתי, יש הבדל מהותי בין העסקתו של עורך דין או משפטן במשרד או החברה, דרך תשלומי העובד מעביד כדוגמת הפנסיה וכלה בתקורות הכוללות את המחשב והמדפסת המשרדית, לבין התקשרות מול עורך דין או משפטן עצמאי (פרילנסר).

האצלת העבודה אל מדינה אחרת, יכולה לעיתים לייצר חסכון עלויות משמעותי ביותר, כאשר עורכי דין ומשפטנים לעיתים מרוויחים 30 עד 70 אחוזים פחות, בהשוואה לעורכי דין ומשפטנים בארה״ב ובבריטניה, למשל.

גישה למומחים חיצוניים, בתחומים מגוונים

מיקור חוץ מאפשר למשרד עורכי הדין או לחברה גישה למומחים משפטיים בתחומי נישה משפטיים, שאינם קיימים בתוך המשרד או החברה. סביר כי למשרד עורכי הדין או לחברה אין עניין להעסיק מומחים אלו באופן קבוע, אך הסתייעות בהם תשפר את ביצועי המשרד באופן משמעותי. הדבר משמעותי במיוחד כאשר מדובר על משרדי עורכי דין בוטיק הנאלצים לעיתים להתמודד עם לקוחות או תיקים בהם נדרש לתת ייעוץ בנושא, סמכות שיפוט או שפה אשר אינם קיימים להם מבית.

האצלת עבודה אל מדינה אחרת, כגון ישראל או אפילו הודו, יכולה להציב למשרד צוות עורכי דין או משפטנים מנוסה מאד ובעל מוטיבציה רבה, להבטחת כוח עבודה גדול, מיידית.

הגדלת גמישות המשרד ושיפור התחרותיות

גישה למאגר גדול של מומחים מוסמכים בתחומים מגוונים ללא התחייבות לשכר קבוע או תשלום עלויות מעסיק (תנאים סוציאליים) מאפשרת למשרדי עורכי הדין להגיב באופן דינמי לעומסי עבודה ולדרישות לקוחותיהם. תזרים העבודה יכול להשתנות מחודש לחודש, משרדי עורכי דין בינוניים עלולים להתקשות להיענות לצורכי הלקוחות בחודש עמוס עבודה לאור מצבת עורכי דין וצוות תומך שאיננה מסוגלת לתת מענה. מיקור חוץ מאפשר למשרדי עורכי דין ולחברות להעלות את מצבת כוח האדם  במהירות רבה וללא התחייבות לטווח הארוך, עבור מילוי פערים נקודתיים בעת הצורך.

יעילות מירבית

שימוש במיקור חוץ באופן נקודתי או באופן שוטף יכול לסייע למשרדי עורכי הדין ולחברות לעמוד בלוחות זמנים צפופים (למשל זמני מסירת התוצר ללקוח) ובאיכות הגבוהה הנדרשת.

עורך הדין או המשפטן החיצוני, אליו הופנתה העבודה, איננו עסוק בפרויקטים אחרים מקבילים ונדרש לתעדף לקוחות משרדיים אחרים, אלא הוא מתחייב מראש ללוח זמנים ברור מול מזמין העבודה.

בהאצלת העבודה אל מדינה אחרת, הבדלי השעות לבדם יכולים לגרום כי עבודה תהייה בלוח זמנים מהיר יותר. למשל, צוותים הנמצאים בהודו יכולים לעבוד כאשר בארה״ב לילה, כך להתחייב לזמני מסירה ללקוח, שצוותים בארה״ב, למשל, אינם יכולים להתחייב אליהם.

שמירה על ליבת העסק

באמצעות השימוש במיקור חוץ, יכולים עובדי המשרד או החברה  לגבש באופן איכותי את האסטרטגיה הנכונה עבור כל לקוח, להיפגש עם הלקוחות, להביא לקוחות חדשים, ולבצע שירותים משפטיים מורכבים או בעלי סיכון יתר עבור לקוחותיהם.

מיקור חוץ מתאים לכל סוגי המשרדים

אין חשיבות באם מדובר במשרד גדול, בינוני או קטן. כל משרד עורכי דין או חברה  יכולים לנצל את היתרונות במיקור חוץ כדי לפעול באופן חסכוני ויעיל יותר וכדי להגדיל את בסיס הלקוחות שלהם.

מה חשוב לבחון לפני הפניה לשימוש במיקור חוץ?

ל LPO ישנם יתרונות רבים, אך טרם הפנייה לאפשרות זו, חשוב לוודא מספר דברים:

  1. ניתן לפנות עצמאית ולחפש עורך דין או משפטן איכותי ומקצועי אשר פנוי, זמין ומתמחה בשירות לו המשרד או החברה נדרשים. עם זאת, חברות מיקור החוץ הן המתמחות במיון עורכי דין ומשפטנים רבים, כדי שאתם לא תצטרכו לעשות כן בעת הצורך. חשוב לבחון לפי אלו פרמטרים מסננת חברת מיקור החוץ את אנשיה. למשל, האם היא מכירה את העו״ד המומלץ על ידיה אישית, האם קיימה עמו ראיון ובדקה את קורות חייו לעומק, האם נעשו בדיקות רקע מקדימות, האם נעשו עמו פרויקטים אחרים וכדומה.
  2. נהלי סודיות וחיסיון של חברת מיקור החוץ. חשוב כי החברה המספקת את שירותי מיקור החוץ מחויבת לשמירת המידע המועבר אליה. חשוב כי אותה חברה לא תהא חשופה לפרטי הלקוחות שלכם או לפרטי התיק עצמו, אלא תדע את הפרטים המספקים עבור מציאת עורך הדין או המשפטן המתאים ביותר למשימה.
  3. נהלי שמירה על כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין הישראלית. חשוב כי החברה אליה אתם פונים תהא מוכרת בישראל כנותן שירות.
  4. ביטוח אחריות מקצועית או סעיפי שיפוי בהסכם מיקור החוץ. חשוב שתדעו כי בנוסף להתחייבותה של חברת מיקור החוץ, יש באפשרותכם, גם להחתים את עורך הדין או המשפטן העצמאי מטעם החברה על מסמך המחייב אותו לביטוח אחריות מקצועית בתוקף, סודיות מול משרדכם וכדומה.

חברת LAWFLEX מבית רובוס קיימת כבר מעל 3 שנים והנה חלוצת שירותי מיקור החוץ בישראל. החברה מונה נבחרת איכותית של כ- 300 עורכי דין ומשפטנים מומחים ומנוסים בתחומים שונים מישראל והן מ-24 סמכויות שיפוט ברחבי העולם המדברים ב 18 שפות שונות. הצוות המסור של LAWFLEX יגבש עבורכם את המעטפת הנכונה ביותר למול כל שירות משפטי שתחפצו.

LAWFLEX עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומקימת מערך סינון איכותי של עורכי הדין והמשפטנים בתהליך קפדני. לפרטים נוספים – לחצו כאן.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email