הכר את ה FLEX.png 11

עו"ד דיאנה זטוצ'נה, אחת ממובילות דיני הפרטיות של LawFlex  שיתפה לאחרונה את חוויותיה ותובנותיה כעורכת דין עצמאית.

היא סיפרה לנו על הימים הראשונים של הקריירה המשפטית שלה, תמרון באימהות תוך כדי עבודה במקצוע תובעני ומדוע היא חושבת שמהפכת העצמאות היא לא ממש מהפכה, אלא דרך חיים.

Artboard 8

1. ספרי לנו קצת על הקריירה המשפטית שלך מתחילת הדרך כשכירה ועד להחלטה לצאת לעצמאות

אני התחלתי בנישה אחת ומצאתי את עצמי בסופו של דבר בנישה אחרת לחלוטין. התחלתי כטרום מתמחה בנשיץ ברנדס, שם עסקתי בליטיגציה, אמנם גם בתחום הכללי של נזיקין וביטוח, אבל בעיקר בתחום מאד ספציפי שמעטים בארץ, לפחות בזמנו התמחו בו – משפט ימי. המשכתי שם להתמחות וגם לאחר מכן כעורכת דין.

השלב הבא היה התנסות בעולם אחר לחלוטין, סטרט אפ בתחילת דרכו, שם למדתי איך מתנהלת חברה ב"עולם האמיתי". שם הבנתי באמת את התפקיד של עורך דין מסחרי, שהוא בעצם לא לכתוב את ההסכמים הכי מעולים, או לוודא שרמת הסיכונים תהיה אפס –  אלא לדאוג שההנהלה מיודעת ומבינה את האופציות והסיכונים, ומבצעת בחירות מושכלות מתוך מקום של הבנת המצב המשפטי; לדעת לסגור עניין ולהתקדם ולא להתעקש על דברים שאין בהם ממש אלא בתיאוריה בלבד. הסכם טוב בעולם הזה הוא הסכם מציאותי, ש"רצפת הייצור" יכולה להבין אותו ולעמוד בו,  שמתאים להוויה של הצדדים, שהוא בר ביצוע ומתחשב בצרכים של שני הצדדים, גם מבחינה מסחרית וגם מבחינת ההגנות המשפטיות. למדתי שבמשא ומתן מסחרי, יותר מאשר "מי צודק" , חשוב להבין מאיפה כל צד בא, ולשקול שיקולים של משחק חוזר, הוגנות, ומעשיות שפחות משחקים תפקיד בעולמות של הליטיגציה. לאחר מכן חזרתי לעבוד במשרד, שם יכולתי ליישם את כל מה שלמדתי באופן יותר רוחבי, שהרי באופן טבעי במשרד מתמודדים עם הרבה מאד לקוחות (שזה היתרון וגם החיסרון מול עבודה כיועץ משפטי בתוך חברה). אחרי 7 שנים שבהן מעבר לעבודה המסחרית והקורפורטית ה"רגילה" פיתחתי מיומנויות בתחומים יותר ספציפיים שהעסיקו את הלקוחות שלי, כמו קוד פתוח, מימון ממשלתי, והגנת פרטיות – ועם תחילת הקולות המבשרים על בואו של הGDPR, החלטתי לפתוח פרקטיקה משלי ולהתמקד ולהתמקצע בתחום שהיה עוד יחסית איזוטרי דאז, אבל אותי עניין מאד וצפיתי שייפתח תאוצה על פני השנים הקרובות – רגולציה של פרטיות. נוסף על כך רובד מהותי שמשיק לפרטיות וגם הוא הופך לדומיננטי וחשוב, רגולציה של מידע (כגון בינה מלאכותית, ביג דאטה), וכן רגולציה של צרכנות מקוונת (שכוללת למשל, רגולציה שקשורה לפרסום אונליין, תחרויות למיניהן, עסקאות מקוונות וכיוב').

2. ספרי לנו מעט על ההחלטה, מה גרם לך לצאת לעצמאות ולהתחיל בקריירה כעורכת דין פרילנסרית?

 במשרדים רבים, אין המון אפשרויות קידום. אם אתה לא רוצה או לא יכול להתמנות כשותף, למעשה אתה נשאר באותה פוזיציה לשארית הקריירה שלך ואחרי גיל מסויים – גם הניידות של בין משרדים פוחתת כי אתה מין יצור לא ברור, מצד אחד לא מונית שותף, מצד שני אתה ותיק ובעל ניסיון רב וזה בא גם עם דרישות שכר יותר גבוהות – אנשים לא יודעים איך לעכל את זה. נוסף על כך, כשכיר – אתה לא שולט בעומס העבודה שלך, בלקוחות שאתה מטפל בהם וגם לא בתחומים הרבה פעמים, כי מנחיתים עליך דברים ואתה נדרש להתמודד. גם תקרת הזכוכית של השכר מגיעה די מהר, ואחר כך אין יותר לאן להתקדם גם מבחינת התגמול. כל הזמן שלך מוקדש למשרד ואין לך אפשרות להתפתח בתחום אחר או אפילו לייצר עוד הכנסה. כעורך דין פרילנסר יש לך המון חופש מקצועי, יכולת לקבוע בעצמך את לוחות הזמנים, ויכולת בחירה במה לעסוק ועם מי לעבוד, והאמת שלי זה מאד מתאים, במיוחד כאמא לילדים קטנים מאד.

3. ספרי לנו מעט על חיי היומיום שלך כעורכת דין פרילנסרית

כמו שאמרתי במענה לשאלה הקודמת, כפרילנסר יש לך את הפריוולגיה להחליט על סדר היום שלך בעצמך וגם יכולת ההשתכרות שפתאום אין לה גבולות שנקבעים מבחוץ – יש משהו שמרגיש מאד נכון בלשים על עצמך את תג המחיר ולא לתת לאחרים לעשות את זה עבורך. צריך הרבה משמעת עצמית מפני שבקלות הזמן יכול להתמסמס וכשאין לך מישהו לדווח לו, אם אין לך את "השוטר הפנימי" את יכולה להיות בבעיה. כמובן שכל עצמאי גם מתמודד עם הנושא של יציבות וקביעות ההכנסה לעומת הפוטנציאל להגדיל אותה ככל שתשקיע בעסק שלך ותתמיד.  ככל שהתחרות בתחום גוברת יש יותר אי שקט ולחץ ביחס ליכולת להביא לקוחות חדשים ולא רק חדשים אלא לקוחות איכותיים, עם ערך מוסף, שיכולים גם להיות פרטנרים לטווח ארוך. שיקולים של תמחיר מול הרצון לעבוד עם לקוח כזה או אחר גם הם מהווים חלק נכבד מהדברים שמעסיקים פרילנסר. בסופו של דבר מי שהחופש האישי והמקצועי חשוב לו, ויש לו את היכולת לעבוד בצורה עצמאית, לנהל לקוחות באופן אפקטיבי ומקצועי, ויודע לקחת אחריות על הלו"ז של עצמו – כדאי לו באמת לשקול לעשות זאת כפרילנסר.

4. האם מגיפת הקורונה השפיעה על חייך המקצועיים כעורכת דין פרילנסרית? 

אני באופן אישי הייתי בחופש לידה בשיא התקופה הקריטית לקורונה (מאפריל 2020) כך שאולי קצת קשה לי להעריך כמה מהשינוי שעברתי נובע מהקורונה וכמה נובע מהשינוי במשפחה וחופשת הלידה. ברמה המקצועית הקורונה הביאה איתה הרבה אתגרים וסוגיות שקשורות לעולמות הפרטיות והדאטה, וזה דווקא יצר הרבה עניין מקצועי.

5. איך הכרת את לאופלקס לראשונה?

אם זכרוני אינו מטעה אותי, חברה הציעה לי לבדוק את לאופלקס כאשר שמעה שאני מתכננת לפצוח בקריירה עצמאית. במהירות רבה זה הפך לקשר מקצועי ואישי חם עם הצוות של לאופלקס. ברור לי שרב הלקוחות הכי מעניינים שלי, הם כאלה שכנראה לא היה לי סיכוי להגיע אליהם לבד – מבחינת הקשרים, תקציבי השיווק והמיתוג, והגב שלאופלקס מספקים ללקוח שמאפשר להם להרגיש שהם עומדים מול משהו יותר גדול ומבוסס מאשר אדם אחד בודד והמחשב שלו. כך שבהחלט לואפלקס נתנו לי את ההזדמנות להגיע ללקוחות חשובים ומעניינים ולהגדיל לא רק את מעגל הלקוחות שלי אלא גם את סוגי הלקוחות בחתך המוצרים, הטכנולוגיות והשווקים שאני עובדת איתם, וזה מאד משמעותי בתחום שלי.

6. נשמח לשמוע מנקודת המבט שלך איך את רואים את עולם הALSP ((alternative legal services providers הצובר תאוצה בארץ ובעולם ואיך זה מרגיש להיות חלק מהמהפכה הזו. 

לכל אחד מהשחקנים באקו סיסטם יש צרכים משתנים ושירותי ALSP מאפשרים לתת מענה בדיוק לזה: לקוחות יכולים להגדיל ולהקטין את כמות מיקור החוץ שלהם, לשנות את התמהיל של השירותים שהם מבקשים, כולל תחומי הייעוץ והשירותים שנדרשים להם – באופן שמותאים באופן מיידי לצרכים שלהם. זה נכון גם  כלפי הפרילנסר שיכול לשלוט בזרם העבודה, לקבל יותר כשהוא מוכן וזקוק לכך, ולהקטין את היקף העבודה כשזה נחוץ ומתאים; להגמיש ולהרחיב את סוגי הלקוחות ותחומי העיסוק בהתאם ליכולות המקצועיות המתפתחות של הפרילנסר. זה מקנה תחושת ביטחון ומאפשר גם למי שמהסס אם לצאת לעצמאות את היכולת לעשות את הצעד בביטחון יחסי. אני בעצם אולי לא מרגישה שאני חלק ממהפכה, כי בעיני זה כבר דבר כל כך טבעי וברור מאליו.

שתפו