ענבל אביעד

מנהלת המחלקה המשפטית בפאפאיה גלובל, דירקטורית ומנהלת פורום היי טק ב ACC IL

עבודה מול מנהלי מחלקות מקבילים

מיקומה של המחלקה המשפטית, בין שלל המחלקות בחברה, הוא מרכזי. במסגרת תפקיד מרכזי זה, המחלקה המשפטית עובדת כמעט עם כל המחלקות בחברה, בהיבטים ועניינים שונים. ובכלל זה, עם מחלקת הכספים, משאבי אנוש, מחלקת השיווק, מחלקת הפיתוח, מחלקת המוצר וכו'.

שיתוף פעולה פורה בין המחלקה המשפטית לבין המחלקות האחרות היא אפוא, הכרחית להצלחה החברה. אין דרך אחת נכונה, מחמת שכל חברה שונה וכל יועץ משפטי שונה, ולכן יש 'לתפור חליפה' לכל מציאות עובדתית.

ובכל זאת… 5 כללי אצבע העומדים בבסיס כל שיתוף פעולה של מחלקה משפטית עם מחלקות אחרות בחברה:

1. שאף להבנה עמוקה של התחום העסקי. עבודת המחלקה המשפטית מתמקדת אמנם באקספקטים משפטיים שונים, ואולם, כדי לתת את הייעוץ המשפטי הטוב ביותר ולעבוד ביעילות עם מחלקות אחרות, על היועמ"ש להכיר את תחום העיסוק על בוריו, את הפתרון שהחברה מציעה ולהיות בקיא בכל שינוי קיים או עתידי.

2. הקשב היטב וחקור. היה קשוב למה שנשאלת ועוד יותר מכך, למה שלא נשאלת, על מנת להבין לעומק את הדרישות והצרכים של המנהלים האחרים. לעיתים, מנהלים לא יודעים להגדיר בדיוק את הצורך, או שהם סבורים שהשאלה היא מאוד מסויימת. בעוד שאם תקשיב ותחקור, תבין כי השאלות בכלל אחרות. ומשכך, עליך לכוון ולהדריך אותם; שאל שאלות, חקור, בדוק מה המטרה אליה שואפים להגיע ולא רק מה שמוצג 'על השולחן'.

3. שתף פעולה. חפש הזדמנויות לשתף פעולה ולעבוד בצוות עם המנהלים האחרים. אל תמתין לקבלת פרוייקט שיצריך ייעוץ משפטי נקודתי, שתף פעולה בשוטף עם מנהלים מקבילים וכך תדע על פרוייקטים המתנהלים ותוכל להביע עמדתך בנוגע אליהם. שיתוף הפעולה יכלול שיתוף של מידע, התייעצות וסיעור מוחות.

4. בנה מערך תקשורת יעיל. תקשורות יעילה היא הכרחית. כל אחד מתקשר בצורה אחרת. ובעוד שלך יש את צורת התקשורת המועדפת עליך, הרי שעליך להיות גמיש ולהתאים את עצמך גם לצרכים והדרישות של המנהלים המקבילים. ככל שדרך התקשורת תתאים גם לצרכים שלהם, הם ישתפו איתך יותר פעולה.

5. הפוך לשותף אסטרטגי. שים עצמך בנעליהם של המנהלים המקבילים והבן מה הם צריכים כדי להצליח. הראה להם שאתה שותף אסטרטגי, קרי; שאתה שותף לרצון שלהם להצליח ואתה שם כדי לסייע לזה.

אז צא לדרך וזכור: לכל אחד הדרך שלו. בחן מה עובד ומה לא והקשב לעצמך משום שאתה יודע הכי טוב!